BSC Praha veze z goalballového maratonu v Marburgu bronzové medaile

BSC Praha veze z goalballového maratonu v Marburgu bronzové medaile

Goalballový tým BSC Praha se zúčastnil  ve dnech 2. až 4. listopadu 2012 v Marburgu 24 hodinového maratonu,  na kterém zaznamenal velký úspěch, když veze domů třetí místo.

Poslední dny před samotným turnajem se nesly ve znamení špatných zpráv. Z pěti goalballistů, kteří se měli maratonu zúčastnit těsně před odjezdem odpadli dva hráči: Petr Schweiner z vážných rodinných důvodů a Petr Kříž, který nedostal v práci volno. Soupisku tak na poslední chvíli doplnil z futsalu Michal Rokůsek, který měl dělat náhradníka pro případ zranění, i když goalball nikdy nehrál. Tým BSC Praha tedy odjel ve složení: Jan Bošek (kapitán), Václav Svoboda, Martin Fejfar a Michal Rokůsek doplněný o realizační tým: trenérka Petra Paďourová, řidiče Jaroslava Maška a vedoucího výpravy Zdeňka Barloka.

Po náročné cestě v dešti tým doklouzal kolem osmé večer v pátek 2. listopadu na místo určení a hned spěchal na technickou schůzku, kde byly všechny týmy seznámeny s organizačními pokyny k  průběhem maratonu, který měl začít v sobotu v pravé poledne.

Turnaje se zúčastnilo sedm týmů: pořádající Blista Marburg, která tvoří základ německé reprezentace a je vítězem německé ligy, Kӧnigs Wusterhausen z Berlína, FC St. Pauli z Hamburku a čtveřici německých týmů doplnila Ascota Chemnitz.  Zahraniční týmy zastupovaly BSC Praha, anglický Thames Valley Tigers, kde většina hráčů hrála za Velkou Británii na letošních Paralympijských hrách v Londýně a reprezentace Nizozemska.

Hráči BSC měli v prvním kole volno, tak se mohli věnovat studiu hry jednotlivých soupeřů a ostrý start přišel až v 15:00 proti Chemnitzu, který se povedl. BSC si v průběhu zápasu vytvořilo pohodlný náskok až osmi branek, takže přišel čas na experimentování. Do hry zasáhl nováček Michal Rokůsek, aby si mohl vše vyzkoušet. Po sérii přehozů Michala Rokůska BSC dostalo z penalt 5 gólů a Chemnitz stáhl náskok, ale závěrečné skóre se zastavilo na 12:6 pro BSC.

Ve druhém zápase hrálo BSC proti reprezentaci Nizozemska a byl to opravdu divoký zápas. V poločase vedlo sice BSC 6:5, ale do hry musel v předčasně Michal Rokůsek za Martina Fejfara, kterého trefil míč do oka a nebyl schopen pokračovat v zápase. Druhý poločas byl zběsilý i kvůli sérii technických chyb ze strany BSC, které tak nabídlo Nizozemcům penalty a ti toho patřičně využívali. Ještě minutu před koncem byl stav 11:12 pro Nizozemce, ale to BSC otočilo na 13:12. Dvacet sekund před koncem však Nizozemsko vyrovnalo a zápas skončil remízou.

Ke třetímu zápasu nastoupili hráči BSC v 18:00 proti rozjetým Tygříkům z Anglie. Martin Fejfar ještě kvůli zranění nebyl schopen zasáhnout do hry, takže se tvořila nová sestava: Jan Bošek nalevo, Václav Svoboda na středu a Michal Rokůsek se začínal adapatovat nově na pravé straně. Angličani v průběhu zápasu oslabenému týmu BSC odskočili až na 9:2, ale díky gólům Jana Boška se zápas až do poslední minuty zdramatizoval a Britové ze všech sil uhájili vítězství 11:8, což jim pak v konečné tabulce pomohlo na druhé místo a také k postupu do finále.

Ve 23:00 nastoupili hráči BSC k zápasu proti St.Pauli a museli vyhrát. Němci hráli ve třech a do konce turnaje si vypůjčili Rena Tiedeho z Marburgu, který se podílel na organizaci maratonu. Martin Fejfar už se dal dohromady a  hráči BSC nastoupli s novou variantou s Martinem Fejfarem na středu, což v prvním poločase neslo ovoce a BSC si vybudoval náskok 10:3. Ve druhém poločase to ale bylo jedno velké trápení a nikomu se pořádně nedařilo. Na chvíli musel odstoupit kvůli bolestem v boku i Jan Bošek a tým se propadal do krize, ze které ho táhl Václav Svoboda svými góly, když St. Pauli za pomoci Rena Tiedeho rychle snižovalo náskok. Nakonec BSC urvalo vítězství 13:10 a byl čas na krátký spánek.

Ve 4:00 ráno přišlo studené probuzení. Než si hráči BSC pořádně promnuli oči prohrávali s Marburgem v poločase 9:0. Sice se ještě povedlo trochu domácí pořadatele potrápit, ale zápas byl předčasně ukončen podle pravidla o deset gólů a výsledek se zastavil na konečných 16:6. Tato prohra BSC rozhodla o tom, že finále bude hrát Marburg s Tygříky. Dolní polovina tabulky se také zamotala a bylo jasné, že BSC by mohlo hrát o bronz, i kdyby poslední zápas prohrálo.

V 6:00 nastoupili hráči BSC k poslednímu zápasu v základní části maratonu proti berlínskému Kӧnigs Wusterhausenu a tým chtěl vítězství. Martin Fejfar zůstal na lavičce a BSC přejelo KW nakonec 12:2, kdy byl zápas předčasně ukončen o deset branek.

V 10:00 nastoupilo BSC k zápasu o bronzové medaile proti reprezentaci Nizozemska a tým se chystal na odvetu za divokou remízu. Vítězná sestava se neměnila a Martin Fejfar zůstal na lavičce. Hráči BSC se tentokrát plně koncetrovali a nenechali se vyvést ze svého tempa a rozdrtili Holanďany předčasně 15:5, kdy excelovali především oba reprezentanti Jan Bošek s Václavem Svobodou a Michal Rokůsek zahrál své maximum na to, že hrál úplně poprvé. Ve finále pak Marburg porazil Tygříky 6:2 a zlato zůstalo pořadatelskému týmu.

I když BSC Praha odjelo ve slabší sestavě než hraje v české goalballové lize a  s novým náhradníkem, třetí místo je velkým úspěchem a znamená hodně cenných zkušeností před začátkem ligy. Na druhou stranu zkušenosti reprezentantů Jana Boška a Václava Svobody táhly celý tým.